Nowości
Duchy rebelii
Kiedy wrócę
Gdzie jest Małej Lamy Mama?
Bukartyk : fatalny przykład dla młodzieży
Tam, gdzie urodził się Orfeusz
 
Biblioteka współpracuje z portalem e-usług bibliotecznych »w.bibliotece.pl« - zapraszamy do odwiedzenia profilu biblioteki i skorzystania z dodatkowych możliwości.
Wiadomości
Spotkanie z Tadeuszem Grajpelem
Co?Wydarzenie edukacyjne
Gdzie?Biblioteka Kraków - Filia nr 3
pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków
Kiedy?22.01.2019 11:00

Jutro (wtorek) o godz. 11.00 zapraszamy do Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3) na spotkanie z Tadeuszem Grajpelem – znawcą i pasjonatem dziejów drukarstwa w Polsce, twórcą autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w Końskich. Pan Tadeusz zaprezentuje odtworzony historyczny warsztat drukarski, zrekonstruowaną prasę Gutenberga i pracownię drzeworytniczą.

Wieczór autorski Marcina Wichy
Co?Wydarzenie literackie
Gdzie?Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 Kraków
Kiedy?24.01.2019 18:00

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na spotkanie z Marcinem Wichą. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Ligęza.

Marcin Wicha – grafik, rysownik, eseista, autor książek dla dzieci. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Laureat Paszportu POLITYKI. Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

———-
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
———-
Źródło: karakter.pl

24 stycznia 2018 | godz. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1