New items
Maksymilian M. Kolbe : biografia świętego męczennika
A spring surprise
Skarb Troi
Atlas neuroanatomii i neurofizjologii Nettera
#Sława
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Spacer śladami „Lalkarza z Krakowa” z R.M. Romero – zapisy
Co?Wydarzenie literackie
Kiedy?06.06.2019 10:00

Czy przeczytaliście już debiutancką powieść R.M. Romero „Lalkarz z Krakowa”? Jeśli jeszcze nie, to czas nadrobić zaległości, bo 6 czerwca zapraszamy Was na literacki spacer śladami jej bohaterów! Wędrówka będzie tym bardziej wyjątkowa, że towarzyszyć nam będzie sama autorka!

R.M. Romero, na co dzień mieszkająca w Colorado w USA, w debiutanckiej powieści zainspirowanej wydarzeniami II Wojny Światowej, wspaniale splata elementy baśni i kultury ludowej z wydarzeniami historycznymi. W swojej książce pokazuje, jak wielka jest siła miłości i obecna w każdym z nas wola przetrwania, nawet w najmroczniejszych czasach.

Spacer poprowadzi Dominika Stęclik –przewodnik po Krakowie. Start: godz. 10.00. Czas trwania: około 1,5 godziny.

Po spacerze, w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, będzie okazja do zdobycia podpisu autorki na własnych egzemplarzach „Lalkarza z Krakowa”.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać drogą mailową na adres: promocja@biblioteka.krakow.pl. Istnieje możliwość zapisania grupy szkolnej (5-8 klasy).

Wkrótce podamy informację o miejscu zbiórki.

Lalkarz z Krakowa.jpg

Nominacje do Nagrody Żółtej Ciżemki – edycja III

Kapituła w składzie: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar nominowała do Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży pięć tytułów:

 1. Marta Guśniowska (tekst), Jaga Słowińska (ilustracje), „Smacznego, proszę Wilka!”, TASHKA, Warszawa 2018
  To wesoło-smutna bajka o odchodzeniu. Oto stary, bezzębny Wilk wybiera się na tamten świat, ale na tym ma jeszcze coś do załatwienia. Musi zaopiekować się bezbronnym Zajączkiem, którego tatusia... schrupał na kolację. Paradoks, humor, filozoficzna refleksja - doskonała lektura dla młodszych i starszych. Szkoda przeoczyć! /Liliana Bardijewska/

  Drżyj, konkurencjo, Marta Guśniowska znowu w fabule literackiej! Autorka przeszło stu spektakli teatralnych dla dzieci, kolekcjonerka nagród, jedna z najmłodszych laureatek Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” NADCHODZI! I wymiata.

  Nawet siedmiolatkowi zrobią się „kurze łapki” ze śmiechu podczas czytania tej książki. Od chwili, kiedy mała leśna sierotka zastuka do drzwi złego Wilka, aż po słodko-gorzką puentę, czytelnik suszy zęby w szerokim uśmiechu. Bo oto nieśmiały i ufny malec trafia pod dach groźnego drapieżnika, nie wiedząc nic o jego występkach i... ekhem... wilczej diecie wysokobiałkowej. Stary basior, dotąd okrutny i nieznający skrupułów, na skutek perswazji przyjaciółki Pajączki wypełni ostatnią w swoim egoistycznym życiu misję – udzieli przestróg łatwowiernemu zwierzątku i odprowadzi je do domu babci. Po drodze Wilk wielokrotnie będzie musiał odeprzeć zew dzikiej natury drapieżnika, aby po wielu perypetiach na koniec zagustować w przyjaźni i pomaganiu.

  Marta Guśniowska z talentem łączy komiczne dialogi z zakamuflowanym ważnym przesłaniem książki. Komedia omyłek, zabawny ping-pong słowny między niepoprawnym leśnym recydywistą a puszystym „słodziakiem” o dobrodusznej naturze... wszystko to sprawia, że tekst Marty Guśniowskiej czyta się galopem (gdyby to był teatr, tutaj nastąpiłaby owacja na stojąco). /Joanna Olech/

 2. Cezary Harasimowicz (tekst), Marta Kurczewska (ilustracje), „Mirabelka”, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
  „Mirabelka – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych…

 3. Melania Kapelusz (tekst), Ewa Poklewska-Koziełło (ilustracje), „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, Egmont, Warszawa 2018
  Prastare dęby znają wiele historii. Być może nawet pamiętają, jak po ziemi biegali słowiańscy bogowie: Perun, dobry władca panujący na niebie, i Weles, zachłanny bóg rządzący w podziemiach. Losy słowiańskich bóstw i zwykłych śmiertelników często się splatały, gdy ludzie próbowali wykraść bogom ich tajemną wiedzę o świecie.

  Mitologia. Przygody słowiańskich bogów przedstawia mało znany świat wierzeń naszych przodków. Opowieści o stworzeniu świata i ludzi oraz stare podania tłumaczące groźne zjawiska przyrody zachwycą czytelników w każdym wieku.

 4. 4. Katarzyna Maziarz (tekst), Małgorzata Zając (ilustracje), „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2018
  TROCHĘBAJKI – to opowiadania adresowane do Czytelników i małych, i dużych, którzy ukrytym w sobie dzieciom nie pozwolili całkiem dorosnąć… W przedstawionych bajkach świat wyobraźni przeplata się ze światem rzeczywistym. Jest więc sam Staś Wyspiański i Dziad Proszalny spod kościoła Mariackiego, duch króla Kazimierza, i nawet piec z bronowickiej chaty. A w każdej historii kryje się ziarnko prawdy…

 5. 5. Mariusz Wollny (tekst), Zuza Wollny (ilustracje), „Był sobie król… Poczet królów wybieranych”, cz. 1, JAMA, Kraków 2018
  Trzytomowy cykl popularnonaukowy Był sobie król… to dopiero drugie po słynnej trylogii Paruła Jasienicy literackie opowiadanie o dziejach dawnej Polski. Wzorowane na dziele Mistrza, ale skierowane do szerszego grona zainteresowanych historią ojczystą i dlatego jeszcze więcej w nim ciekawostek. Są tu też legendy i szczypta humoru, a przede wszystkim – kapitalne ilustracje. To lektura dla każdego i na całe życie, do czytania i oglądania przez całą rodzinę.

  Pierwsza część ostatniego tomu cyklu opowiada o początku epoki królów elekcyjnych, czyli wybieranych jak dziś prezydenci. Za ich panowania skończył się nam Złoty Wiek i nadeszły burzli­we czasy, w których jedna awantura goniła drugą.