New items
Dobra córka
Emocje : nazywam, rozumiem, wyrażam [Gra]
Muza
A więc wojna!
Lena z 8 "a"
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Zapisy na spacery szlakiem literatury dziecięcej

Zapraszamy na cykl spacerów „Śladami literackiej przeszłości Krakowa”, podczas których dzieci i młodzieży poznają dorobek literacki Krakowa. Pierwsze spacery już pod koniec kwietnia!

Spacer literacki śladem Żółtej Ciżemki
29 KWIETNIA | GODZ. 10.00
30 KWIETNIA | GODZ. 9.00

Spacer literacki szlakiem krakowskich legend
24 KWIETNIA | GODZ. 9.00

Zapisy: metodyczny@biblioteka.krakow.pl

Zbiórka przy Kościele na Skałce (ul. Skałeczna 15), a zakończenie na Rynku Głównym.  Czas trwania: około 1,5 godziny. Spacery poprowadzi Joanna Świtała – licencjonowany przewodnik po Krakowie.

„Śladami literackiej przeszłości Krakowa” jest częścią projektu „Festiwal Magia Czytania z Fundacją PZU”.

Krakowska Książka Miesiąca. Wręczenie Nagrody
Co?Wydarzenie literackie
Gdzie?Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” | ul. Szczepańska 1
Kiedy?28.03.2019 18:00

Zapraszamy na wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca. W marcu wyróżnienie zostało przyznane Urszuli Honek za książkę „Pod wezwaniem”. Na spotkanie z laureatką zapraszamy 28 marca o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”.
Prowadzenie prof. Stanisław Burkot.

🔸O autorce

Urszula Honek (ur. 1987) – polska poetka. Publikowała w m.in. w Arteriach, Kwartalniku Filmowym, Opcjach, Twórczości i Dwutygodniku.com. Laureatka Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego 2013. Debiutancki tomik poezji Sporysz przyniósł jej finał Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2016 oraz nominację w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2016 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2015. W roku 2018 wydała drugą książkę poetycką zatytułowaną Pod wezwaniem (WBPiCAK).

🔸O książce

Nowa książka Urszuli Honek różni się od poprzedniej, ale nie nastrojem. Różni się wzmożoną lakonicznością, brak tu już małych poematów prozą, sporo za to fragmentów kilkuwersowych, pisanych „ze ściśniętym gardłem”. Dla Honek coś takiego jak „wesoły wiersz” w ogóle nie ma racji bytu, życie jest pasmem nieszczęść, takim samym nieszczęściem są narodziny, jak i śmierć, a także miłość, te zaś trzy „momenty” poetkę przede wszystkim interesują. „Pod wezwaniem” to książka arcysugestywna, napisana z wielką znajomością fachu, trudno ją wszakże nazwać „ładną”, nie jest to literacki gadżet, raczej twardy orzech do zgryzienia. Czytelnik wychodzi z tej lektury unurzany w gnojówce, błocie i pomyjach, ale też swoiście zadowolony i przekonany, że taka anty-katharsis była mu potrzebna. Na pytanie autorki, jak mi się podobało, odpowiadam zatem: Strasznie mi się podobało, ale wciąż mam z tym problem.
Adam Wiedemann

www.kkm.biblioteka.krakow.pl