Logowanie si臋 na konto czytelnika
Spos贸b logowania
Ka偶dy czytelnik, kt贸ry zapisany jest do biblioteki, ma mo偶liwo艣膰 zalogowania si臋 na swoje konto w katalogu OPAC. Aby zalogowa膰 si臋, nale偶y w menu wybra膰 "Konto" i wype艂ni膰 formularz logowania podaj膮c:
  • login LUB adres e-mail
  • indywidualne has艂o czytelnika
Je艣li czytelnik nie ma ani loginu, ani e-maila przypisanego do konta, w贸wczas powinien wprowadzi膰 pe艂ny numer karty bibliotecznej.
Logowanie przy u偶yciu adresu e-mail
Logowanie przy u偶yciu adresu e-mail jest mo偶liwe pod warunkiem, 偶e jest on podany jako osobisty adres e-mail czytelnika, a nie tylko jako dodatkowy adres do powiadomie艅. Wynika to z tego, 偶e identyfikator logowania musi jednoznacznie wskazywa膰 dok艂adnie jedno konto czytelnika, a tego warunku nie spe艂niaj膮 adresy do powiadomie艅, kt贸re mog膮 by膰 takie same dla kilku kont (np. konta dzieci, ma艂偶onk贸w, etc.).
Czym jest LOGIN
W naszym katalogu login jest nadawany automatycznie przy zapisie lub potwierdzeniu przez bibliotekarza konta czytelnika. Jest on r贸wnowa偶ny numerowi legitymacji, bez zer wiod膮cych.
Przyk艂ad:
  • legitymacja ma numer 0001234
  • login to 1234
Pe艂ny numer karty bibliotecznej
Ta informacja dotyczy wy艂膮cznie bibliotek, kt贸re wydaj膮 czytelnikom indywidualne karty biblioteczne (zwykle w formie plastikowych kart). Je艣li nie mo偶esz zalogowa膰 si臋 przy u偶yciu adresu e-mail lub loginu, skorzystaj ze wskaz贸wek opisanych w tym paragrafie.
Zlokalizuj na swojej karcie bibliotecznej nadrukowany ci膮g cyfr. Aktualnie wydawane karty rozpoczynaj膮 si臋 od cyfr 0300, ale mo偶liwe, 偶e posiadasz starsz膮 kart臋, w贸wczas pocz膮tkowe cyfry mog膮 by膰 inne, w szczeg贸lno艣ci: 0300, 300, 100, 200, 9, 400, 500. Je艣li taki numer znajduje si臋 na Twojej karcie, to b臋dzie to poprawny, pe艂ny numer karty bibliotecznej.
Nie pami臋tam has艂a!
U偶ytkownik posiadaj膮cy adres e-mail powinien poni偶ej formularza logowania klikn膮膰 odno艣nik "Nie pami臋tasz has艂a?". Po wprowadzeniu adresu skojarzonego z kontem czytelnika, wys艂ana zostanie wiadomo艣膰 zawieraj膮ca odno艣nik (link) do strony, na kt贸rej b臋dzie mo偶na ustanowi膰 nowe has艂o dost臋pu do konta. Mo偶na poda膰 dowolny ze skojarzonych adres贸w e-mail - zar贸wno osobisty (u偶ywany do logowania), jak i e-mail do powiadomie艅. Je艣li e-mail jest przypisany do wi臋cej ni偶 jednego konta czytelnika (np. konta cz艂onk贸w rodziny), wiadomo艣膰 b臋dzie zawiera膰 odno艣niki umo偶liwiaj膮ce odzyskanie dost臋pu do ka偶dego z tych kont.
Nowe has艂o logowania mo偶e tak偶e wygenerowa膰 bibliotekarz, przy czym wymagana jest osobista obecno艣膰 czytelnika (lub jego prawnego opiekuna) w bibliotece. Spowodowane jest to brakiem mo偶liwo艣ci weryfikacji to偶samo艣ci czytelnika, gdy taka pro艣ba jest zg艂aszana np. telefonicznie. Na miejscu bibliotekarz b臋dzie m贸g艂 przypisa膰 adres e-mail do konta (w贸wczas link do zmiany has艂a zostanie wys艂any na ten adres), albo przypisa膰 login (je艣li czytelnik jeszcze go nie posiada) i wydrukowa膰 informacje o dost臋pie do konta wraz z jednorazowym has艂em logowania.
Zmiany dotycz膮ce logowania w okresie ostatnich kilku miesi臋cy
UWAGA! Od lipca 2018 zmieni艂 si臋 spos贸b logowania. Wcze艣niej jako identyfikator logowania dopuszczalne by艂o u偶ycie m.in. nazwiska i imienia albo numeru PESEL. Z uwagi na zwi臋kszenie poziomu ochrony danych osobowych, zmuszeni byli艣my wy艂膮czy膰 tak膮 mo偶liwo艣膰.
Je艣li dot膮d u偶ywa艂e艣 nazwiska lub numeru PESEL, nie b臋dzie to wi臋cej dzia艂a膰. Musisz zatem u偶y膰 adresu e-mail, loginu, ewentualnie pe艂nego numeru karty bibliotecznej. Je艣li nie posiadasz lub nie pami臋tasz 偶adnego z nich, wymagany b臋dzie kontakt z bibliotek膮.